Poland
Języki

Blog

Blog

RSS

10 maja 2024
Karolina BARTKOWIAK-DUDZIK, Natalia KOPYCIŃSKA

Zatrudnienie obywateli krajów trzecich związane jest z licznymi obowiązkami pracodawcy i potencjalnego pracownika. Kluczowe jest stworzenie w przedsiębiorstwie odpowiedniej procedury zatrudniania cudzoziemców oraz jej szczegółowe przestrzeganie, ponieważ ma to wpływ na legalność zatrudnienia cudzoziemca oraz ewentualne negatywne konsekwencje prawne dla pracodawcy. 

8 maja 2024
Karolina BARTKOWIAK-DUDZIK, Marcelina TAŁAJCZYK

Może zdarzyć się tak, że polski rezydent podatkowy, który jest zatrudniony w zagranicznym podmiocie (lub pełni funkcję członka zarządu w zagranicznej spółce), będzie zobowiązany rozliczać swoje podatki zarówno w Polsce, jak i za granicą. Aby ograniczyć ciężar podatkowy należy więc każdorazowo sprawdzić, czy w danym przypadku możemy zastosować którąś z wynikających z właściwej umowy międzynarodowej metod unikania podwójnego opodatkowania.

6 maja 2024
Piotr LISS

Wciąż trwają prace nad ujednoliceniem i pełną digitalizacją rozliczeń pomiędzy polskimi podatnikami i organami podatkowymi. Jak wiemy, jest to element kompleksowej strategii Ministerstwa Finansów, które dąży do uszczelnienia systemu i usprawnienia komunikacji na linii podatnik-organ. Domyślnie zmiany mają ułatwić urzędnikom skuteczniejsze wybieranie wśród podatników kandydatów do przeprowadzenia kontroli podatkowej. Co to jednak oznacza dla osób prowadzących biznes w Polsce? Czy nowy JPK za cały rok oznacza dla podatników tylko kłopoty, czy mogą oni liczyć na konkretne korzyści?

29 kwietnia 2024
Magdalena ZIELIŃSKA

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Ustawa ma implementować postanowienia Dyrektywy Rady o globalnym podatku minimalnym (Pillar 2), którą Polska powinna była wdrożyć do końca 2023 r. w ramach drugiego filaru światowej reformy podatkowej uzgodnionej przez OECD. 

26 kwietnia 2024
Aleksandra SKIERŚ

Po konsultacjach ze środowiskiem przedsiębiorców i ekspertami polskie Ministerstwo Finansów informowało, że termin wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur poda do publicznej wiadomości na przełomie kwietnia i maja – o czym informowaliśmy 11 kwietnia 2024 r. Ustawodawca rzeczywiście wywiązał się z tej obietnicy i wreszcie poznaliśmy kluczowe dla działających w Polsce podatników szczegóły pozwalające zaplanować wdrożenie KSeF w firmie.

22 kwietnia 2024
Aleksandra DĄBKOWSKA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, wydając interpretację indywidualną, niekiedy patrzy na temat na tyle szeroko, że, zamiast skupić się na meritum, rozważa kwestie niezwiązane z przedmiotem zadanego mu pierwotnie pytania (bądź zagadnienia, które nie są kluczowe dla danej sprawy). W konsekwencji zdarza mu się pominąć mające wpływ na sposób interpretacji przepisów, wątpliwości, w wyniku czego prezentuje niekorzystne dla podatników stanowisko. Do takiej właśnie sytuacji doszło przy okazji wydawania interpretacji indywidualnej dotyczącej tzw.  podatku od wyjścia – Exit Tax.

16 kwietnia 2024
Sylwia SŁONIEWSKA

Informujemy, że projekt zmiany ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw został przekazany Prezydentowi do podpisu. Nowelizacja nakłada na duże wielonarodowe przedsiębiorstwa obowiązek publicznego ujawniania sprawozdania związanego z podatkiem dochodowym płaconym w krajach, w których prowadzą działalność. Regulacje te stanowią implementację przepisów unijnych, tj. dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2021/2101 z 24 listopada 2021 r. 

16 kwietnia 2024
Emilia KOWALCZYS

Działalność badawczo-rozwojowa pozwala ubiegać się o znaczne ulgi. Jednak podatnicy, którzy chcą skorzystać z preferencji podatkowych, muszą udowodnić, że spełniają ku temu niezbędne warunki. Niestety, polskie przepisy nie definiują jasno tych wymogów. Wówczas, podatnicy muszą szukać odpowiedzi u Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Sposób, w jaki organy podatkowe definiują nakłady na badania i prace badawcze, nie zawsze jednak jest po myśli działających w branży IT podmiotów.

15 kwietnia 2024
Szymon SKRZOSKA

Mandat, czyli kompetencja do wykonywania obowiązków członka zarządu spółki, może wygasnąć w wyniku szeregu różnych wydarzeń lub działań. Polski Kodeks spółek handlowych przewiduje zakończenie relacji członka zarządu ze spółką z powodu upływu danej kadencji, śmierci, złożenia rezygnacji z pełnionej funkcji albo odwołania ze składu zarządu. 

11 kwietnia 2024
Żaneta CIESIELSKA

Po tym, jak 19.01.2024 r. Ministerstwo Finansów odroczyło termin wejścia w życie obowiązku korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), rządzący rozpoczęli prace nad projektem zmian, konsultując jednocześnie swoje propozycje z przedsiębiorcami. Jakich modyfikacji w przepisach możemy się spodziewać po tych rozmowach i kiedy obowiązek wystawiania faktur elektronicznych zawita ostatecznie do Polski? Oto aktualny stan prac legislacyjnych oraz przewidywany kierunek zmian w zakresie KseF. 

Strony

Najnowsze wpisy:

Newsletter